Akünün şarj tutmadığını nasıl anlarız?

Akünün şarj tutmadığını nasıl anlarız?

Motor aracınız için ne kadar önemliyse, voltajı marşa yönlendiren ve motoru çalıştıran aküdür. Pil ayrıca tüm ışıklara, ses ve navigasyon sistemlerine, bilgisayarlara ve elektrikle ilgili çeşitli parçalara güç sağlamak için elektrik sağlar. Bazen, bir araba aküsü şarj tutmaz. Böyle giderse aracınız hiçbir yere gitmez. İşte asla mahsur kalmamak için sorunu nasıl teşhis edip çözeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

1. FARLARI KONTROL EDİN
Araç aküsünün şarj tutmayacağını doğrulamak için önce diğer olası sorunları ekarte etmeniz gerekir. Farları açarak başlayın. Tam parlaklık sağlıyorlarsa, sorun araç aküsünde değildir. Bunun yerine, muhtemelen bir kablolama sorununuz veya hatalı bir başlatıcınız var. Öte yandan, ışıklar normal kadar parlak değilse, sorun araç aküsüdür.

2. BİR VOLTMETRE TAKINVoltmetre
Artık pilinizin ne kadar "meyve suyu" olduğunu ölçmek için bir voltmetre kullanmaya hazırsınız. Kırmızı ucu artı kutbuna ve siyah ucu eksi kutbuna takın. Voltmetre 12,65 volt ile 12,77 volt arasında bir değer okursa, pil tamamen şarj olmuştur. Tam şarjdan daha az bir şey, bir yanıt aramaya devam etmeniz gerektiği anlamına gelir.

3. PİLİ DÜŞÜNÜN
Bir araba aküsünün şarj tutmamasının önemli bir nedeni yaştır. Pilinizin çok eski ve yıpranmış olduğuna dair bariz işaretler arasında korozyon ve çatlama sayılabilir. En az dört yaşındaysa, muhtemelen değiştirilmesi gerekir. Daha genç akülerde, günlerce veya haftalarca çalışmayan bir araba da şarjını kaybedebilir. Bu sorunun çözümü için bir sonraki adıma geçin.


4. ÜCRETLİ HİZMET ALIN
Yeni bir piliniz varsa, gece park edildiğinde pil ihalesi olarak da bilinen bir pil bakım cihazına bağlı tutarak pilin yeterli şarj olmasını sağlayabilirsiniz. Başlık açıkken, önce pil bakım cihazını bir ev prizine bağlarsınız, ardından kırmızı (pozitif) ve ardından siyah (negatif) konektörleri ilgili pil direğine bağlarsınız. Bakım ünitesinin kendisi , örneğin fanın önündeki arabanın ön kenarı gibi herhangi bir düz yüzeye oturabilir .

Bu pil koruyucu ile , şarj için üç mod seçeneğiniz vardır: Yumuşak başlangıç, ciddi şekilde tükenmiş piller için idealdir; eskimiş piller için yenileme en iyisidir; ve geliştirilmiş, klasik otomobiliniz veya ara sıra kullanılan arazi aracınız gibi uzun süreli depolama içindir. Bir ev prizine ve araç aküsüne bağlandıktan sonra, bakım görevlisi otomatik olarak açılır ve gerektiği kadar elektrik sağlamaya devam eder.

Diğer olası elektrik sorunları ortadan kaldırıldığı sürece, pil bakımcısı işini yapmalıdır. Sürekli bağlandığında, nadiren sürülen ve şarj tutmayan bir aküye sahip park halindeki araçlar için mükemmel çözümdür.

Yorumlar (0)

Yorum Yazın