Arabada elektrik kaçağı neden olur?

Arabada elektrik kaçağı neden olur?

İlk önce pili kontrol etmeniz gerekir. 3-5 yıldan fazla kullanırsanız, pil muhtemelen şarjı tutma özelliğini kaybediyor. Kontrol etmek için akü terminallerini ayırın, 2-3 saat bırakın ve kontaklardaki voltajı kontrol edin. Bunun için normal bir multimetre kullanabilirsiniz; kutuplara dikkat ederek pil konektörüne bağlayın (artıdan artıya, eksiden eksiye). Optimum voltaj değeri 12,65 V ve izin verilen minimum voltaj 11,9 V'tur.


Aracın kullanımının doğasına bağlı olarak, akü alternatörden şarj olurken şarjı geri kazanamayabilir. Bu, kısa araba çalıştırmaları, trafik sıkışıklığında boşta kalma süresi ve ayrıca motorun sık sık çalıştırılıp kapanması nedeniyle olabilir. Bu faktörler pili soğuk mevsimde daha da fazla etkiler.


Bir aracın kilometresi yüksekse, bunun nedeni genellikle alternatör arızası olabilir. Kural olarak, gösterge tablosunda uygun bir uyarı görünmelidir, ancak bazen bunu fark etmeyebiliriz. Bunun nedeni marş motoru da olabilir, yani yatak arızası veya manşon/burç sıkışması nedeniyle dönerken daha fazla güç almaya başlar. Bu gibi durumlarda, yedek parçayı yenisiyle değiştirmeniz veya bir araba servis istasyonunda kurtarma işlemi yapmanız gerekir.


Kaçak Akım Ölçümü

Teste başlamadan önce, hazırlık çalışmaları yapmanız gerekir. Her şeyden önce, kaputu açık bırakın ve örneğin bir araba radyosu, dış ve iç lambalar gibi mevcut tüm tüketicileri kapatın, ardından anahtarı kontak kilidinden çıkarın ve kapıyı kapatın. Lütfen bir multimetre ile ölçüm yaptığınızda pilin açılıp kapanacağını, bu nedenle merkezi kilidin tetiklenebileceğini unutmayın. Bu nedenle, araca güvenli erişim için camları açık bırakmak daha iyidir.


En popüler satış sonrası cihazlar, satış sonrası akustik sistemi (araba radyosu, amplifikatörler) ve alarm sistemini içerir. Ayrıca, gösterge paneli kamerası ve çakmak soketi aracılığıyla bağlanan bir GPS navigatörü gibi tüketicilerden bir miktar kaçak akım olabilir. Gerçek şu ki, bazı otomobillerde çakmak, kontak kilidinden bağımsız olarak çalıştırılır. Oldukça sık, bagaj bölmesi ışık kontağı anahtarında kısa devre olduğunda kaçak akım meydana gelir, bu da lambanın sürekli yanmasına neden olur.


Multimetreyi bağladıktan hemen sonra kaçak akım değeri izin verilen sınırları aşabilir. Hemen paniğe kapılmayın - aralığa bir multimetre bağlayarak aslında devreyi kapatıyor ve cihazlara güç sağlıyoruz. Araca bağlı olarak, boş moda dönmesi biraz zaman alır (1 ila 20 dakika).

Yorumlar (0)

Yorum Yazın